söndag 20 december 2009

pak lule ne mes per pushim te syrit.,..
Musaka me spinaq

Shfletoja librin e Cekes dhe me erdhi nje ide nga libri i saj ,kisha mishin e bluar te gatshem te ferguar prej dje ,kisha spinac dhe doli dreka e sodit dhe u pelqya nga te gjithe..e servova me kos shtepije dhe me qyfte pule dhe speca te kuq te fergur..

receta ( e Ceke)

1 kg spinaq
600 gr. mish te bluar
2 qep
1 vezë
1 dl. oriz
3 dl. qumsht
magdanoz
krip ,veget ,piper.

Orizin e zien ne uje te njelmt 10 min, kullohetmire.
qepet i grin imë dhe i fergon gjersa te zverdhen,
shtohet mishi ,spinaqi i pervluar i pervluar dhe i prer
kripa ,piperi,vegeta majdnozi i grir dhe orizi i gjysem zier
i shojm vezen dhe ne fund qumshtin dhe e perzijm mirë.
e hedhim ne tepsi qelqi apo filgjani (si une ne ket rast)
dhe futet ne furrë per nja 30 min. ne 180 gr.
dhe mund te them e shkelqyshme ,une e adhuroj gjdo gjelle
me spinac por per fat edhe Qaza e djemt e mi..

(te ju trgoj se une e bera gjysem mase mendoj ne mishin
dhe spinaqin dhe qumsht shtova 2 dl.tjerat sipas recetes
doli per pes persona ,por te ceki se per ate mu duft ti
servoj edhe qoftet)

tisdag 15 december 2009Embelsir me kakao

Keshtu e quajn Suedezet ket embelsir e mua me perkujton ne shijen e nje embelsire
te ne e quajshin "polubac" te them shqip ..puthje.. qe gjithmon qeshnim kur hynim ne embeltore afer shkolles si e kerkonim embelsiren (brko daj mi jedan poljubac)
i bie ma jep nje puthje hehe)ashtu e thirnim te zotin e embeltores ,kushtonte 5 dinar ateher ,ishte e rumbullaket shijen shume te ngjajshme me ket embelsir suedeze dhe kuptohet se u ndajke ne disa kafshat te vogla se nuk mundeshe me e hanger vet pa e nda me shoqeri..
Receptin e kam mare para nja 15 viteve kur suedisht nuk disha fare..eshte nje embelsire e shpejt e shijshme dhe shum e dashur dy dite nuk mundet te qendroj ne frigorifer se fshihet menjeher ,Genci i han nja 5-6 cop per nje her sikur buken...heh
ne suedi e nfin te gjithe ka receta te ndryshme mua ky me pelqen me se shumti..

Perbersit :

5 ve
2 1/2 sheqer
4 1/2 miell
2 l.kaf.bakin
2 l.sup.kakao
2dl. qumsht
200 gr.gjalp (margarin)


Filli:

3 1/2 sheqer pluhur
100 gr. gjalp (margarin)
e shkrir
3-4 luge kafe te ftoht
1 l.sup.kakao
2 luge vanil

Piqet ne 175 c per afer.15 min.

Pergatitja:

S´pari e shkrin gjalpen i shton qumshin e foht,
i rahe vet me sheqer mire dhe i shton miellin
te cilin me pare e ke perzi me bakin dhe kakao
dhe ne fund i shton gjalpen te perzier me qumsht
brumin e pergatitur e qet ne tepsi te lyer me pare
me vaj dhe miell,apo une i qes buke te grir (prezla)
apo sued.ströbröd .
dhe pasi te piqet dhe te eshte ftofe embelsira i shton
fillin permbi, dhe ne fund i qet kokos permi..lördag 12 december 2009

jogurtli tava -qervish

Jogurtli tava apo edhe Qervish

Perbersit : per 4-5 persona

Ket tave nana ime e ben shume te mire dhe ne ne shtepi e quajm qervishi i mames
te gjithe e donim perpos Eminit vellaut tim ,tash te une e dojn te gjithe nuk ka askush qe nuk e han me qef ...

nevojitet:

1/2 kos
5 ve
4-5 luge miell
2 thelb huder
1oo g. gjalp
1/2 pule te zier
krip , biber te zi
veget
biber te kuq

dhe ne fund
1 l.sup. gjalp
pak biber te kuq
3 l. sup. kremfräch


pergatitja:

Se pari e shkrin gjalpen mire i shton miellin dhe e fergon ngadal nuk e ngut me e djeg, sikur per hallev por jo gjat vetem pak kohe dhe i shton vete e tundura mire te perziera me kos dhe hudren e grire ime dhe i perzien mire me telin e veve ,masa fillon me u trash ,tani i shton ujin e mishit dhe vazhdimisht e perzien ,nuk i qet shume uje mishi por ngadal ngapak ..qervishi duhet te mbetet jo i holle pake me i trashe..pastaj i shton mishin e coptuar permbi .. me luge e shperndajm ajken permbi mishe dhe ne funde shkrijm nje luge gjalpe dhe pak biber te kuq dhe ia qesim ngadal permbi si thon e teleisim ...
kjo mase eshte tamam per tepsi 30 -32 ,ne furen e nxeht 180.gr.e fusim tepsin nja 30 min.
Servohet me kos te mire ,ajron por edhe turshi te mire ...


fredag 11 december 2009
Pjeshka


4 ve
4 dl.sheqer
2 dl. vaj
2 dl. margarin i shkrir
2 l.kaf. bakin
miell aq sa te behet nje brum homagjen
fakt kur te mos ngjitet brumi me per duar

nga brumi e ben nje form te gjat si nje tehollus
e gjat dhe i pren per afesisht 70 copa te njejta
mundsisht, dhe i formon me duar goglat te cilat
vetem pak i shtyp dhe i rendon ne tepsi te lyer me
margarin ..
I pjek ne 180 c derisa te marin pakez ngjyr, nja 20min.

pasi e jan pjek me nje luge caji ua qel mesin me kujdes
qe te mos thehen e qel mesin aq sa ke deshir me pas fill.

mbushi zbrastinen me marmelad sipas deshires ,une
perdori zakonisht marmellad kajsi dhe potokall dhe i
i shton marmellades pakez nga troshat e gryera nga
mesi ,fut nje copez arre te duket sikur thelbi i pjeshkes,
por nese nuk ke ben edhe pa te, dhe i bashkon dy nga dy.

tani mer dy pjata pak me te fella dhe qet uje te thart ne
njeren ene qet ngjyr te gjelbert ne tjetren te kuqe (mendoj
ne ngjyr pasticerije, blehet ne rafte ku ka gjera per torta)
dhe i fut pjeshkat deri ne gjysem te marin njeren ngjyr
dhe pastaj e kthen na anen tjeter dhe e fut ne ngjyren tjeter

dhe ne fund troshat e grime te cilat i kemi nxjer nga mesi
i shtojm pak sheqer i perziem dhe pasi i kemi nxjer nga
lengu pjeshket i valavitim ne troshat dhe i rendojm ne
nje ene te rafsht qe te pushojn ,pjeshkat jan me te mira
te nesermen kur pushojn ...

Embelsir me karota
Nje embelsir me e mire se te gjitha qe
i kam provu me karota , e pelqyer nga
te gjithe ,ku aspak nuk mundesh me e
dallu shijen e karotave ,e lengshme e
shijshme e pergatitur sa e sa her dhe
gjithmon e sukseshme,ju rekomandoj
te provoni..
perbersit:
4 ve me
4 dl. sheqer ..i tund mir

4 dl. miell i perzien me
1 l.caj.bikarbonat
1 l.caj.bakin (bakpulver)
1 l.caj.cimet (kanel)
1/2 l.caj.arr muskati
1/2 l.caj. krip

Ne vet e tundura mire shton
4 dl. karot te grir ne rende
3 dl. vaj
1 dl. arra te coptuara..

dhe ne fund i shton miellin e perzier


Glasyra :
200 gr.gjalp apo margarin
(Sipas deshires )
200 gr djath naturel apo philadelphia
3 dl. sheqer pluhur
korja e nje limoni te grir ne rende ime
2 l.caji. sheqer vanile


pjekja :
175 c per.afersisht 40 min.

pasi te ftohet embelsira e lyeni me glasyr
permbi te cilen me pare e keni perzie mire
me mixer..


pogaq roll


Pogac roll (fantazija e ime)

2 dcl.kos
3 dl. qumsht
1/2 maj buke
1 l.kaf. sheqer
1 l. kaf. bakin
1 l.sup. krip
1 dl. vaj
miell sipas nevojes
edhe pak gjalp apo margarin
per lyerje

pergatitja:


Qumshtin e vaket ,sheqerin ,majen e bukes dhe nje l.sup. miell e perzien e len me ardhe ...
pastaj e nxen brumin tu i shtu perbersit tjer dhe ne fund miellin,e perzien mire derisa te e ban nje brum te bute te mire qe ndahet nga ena
dhe duart..
e len brumin me pushu nja 30min te cilin e ke ly permbi me vaj dhe e mbulon me folie najloni apo kese dhe permbi ia qet nje salvet harni..
Brumin e ardhur e ndan ne 5 kuleq
Pastaj e ke ne foto punen e me tejme ..
Piqet 35 - 40 min. ne fillim 200 c e pastaj e zvoglon ne 180 c.


söndag 6 december 2009
Pogaqe e shpejt

perbersit :

1 /2 maj buke
1 l.kaf. bakin
1 l.qaji.(jo e plot) bikarbonat
2 dcl. qumsht
1 l.kaf.sheqer
1 l.sup. krip
4 l.sup. vaj
4 dcl. uje te vaket
miell sipas nevojes

pergatitja :

.1 ne qumshtin e vaket qesim nje luge sheqer,
nje luge miell dhe gjysmen e( kvasacit) perziejm
i lem me pushu pakez..

2. ne enen qe do te gatujm brumin hedhim ujin e
e vaket , shtojm disa dcl. miell te perzier me bakin,
bikarbonin,kripe dhe e shtojm qumshtin me maja,
i shtojm dhe vajin ...
e perziejm brumin i shtojm miell sa te behet nje
brum homogjen apo te them sa te ndahet brumi
nga ena dhe nuk ngjitet me per duar , e lyen me vaj
permbi dhe e len me pushu te mbuluar per 15 min.

3. pasi ka pushuar brumi ,e ngjeshim prap dhe e qesim
ne tepsi e tehollojm pak me duar e lyejm me vaj dhe
prap e lem
te pushoj brumi per nja 20 min.

4.
siper e lyejm me vez dhe i qesim susam (apo sipas
deshires qorokot ,fara lule djelli kim )

5
pogaqen e shtim ne furre te ftoht pastaj e leshojm furren
.ne 200 c dhe e pjekim per 10 min. pjekja mvaret nga fura
qe e keni pastaj e zvogloni ne 180 c edhe 30 min.

6. kur pogaqja eshte e pjekur e nxjerni nga tepsia dhe e
mbeshtjellni me salvet e leni me pushu deri sa te
zbutet pak...

Mora shum urata nga familja ime,hehehee...onsdag 28 oktober 2009

Speca te mbushur

Specat e mbushur jan nje specialitet ku as nje dreke pak me e veqant nuk paramendohet s´paku te ne ne kosove,e di qe te gjithe din me i be por ja edhe receta sipas menyres time:

1/2 kg. mishe te bluar

1, 5 dl. oriz

1 karot

  • 1. 1 qep e madhe apo2 me te vogla
  • biber te zi te bluar
  • biber te kuq
  • 1 l.supe.veget
  • 1 domate
  • pak magnanoz
  • dhe nja 10 apo 12 speca
  • mvaret nga madhesia
  • 100 gr gjalp(smör)

Pergatitja:

Specat lahen u hiqen farat

orizine e pastron e lan i qet uje te vale
qepa e grire imë dhe 50gr. gjalpe i fergon mir derisa qepa te zbutet
shton edhe karoten e coptuar ime dhe mishin e bluar dhe e fergon pak jo gjat ,ia shton orizin e lare(te cilin e ke len mepare ne uje te valuar shton vegeten, biberinat pak ajdanoz (persilija)i perzien mire dhe i mbush specat i mbylle me copa domatesh te grira.
ne tepsi se pari grin nje qepe dhe nje domate dhe pastaj i rendon specat, ne tepsi i qet uje nja dy gota apo derisa te rafshohet uji jo te shkon mbi speca (ujit i qesim pak veget dhepak krip) permbi speca qesim gjalpen e grire apo te shkrire sipas deshires dhe pak majdanoz te grire.

Ne furre ne 180 c i pjekim specat nja 90 min.apo derisa te shtjeret uji per gjysem, kur specat te jen pjekur,i teleis si thoshte nena ime nja tri kater luge ajke e nxen pak dhe i qet mbi speca e pastaj nja dy luge supe gjalpe dhe pak biber te kuq dhe i "teleis"specat permbi.
söndag 4 oktober 2009

Bakllav dembele


Bakllav dembele
ja edhe bakllava e qujtur dembele

ket recept e kam ka njezet vjet , e kam mar
nga Habibja nusja e djalit te axhes Muharemit
qe i kam shum gjan ..ket bakllav e kam gatu disa
her ,por me krenari mund te them se ket her
ishte tamam bakllaaaaav..shum u kenaqa qe nga
brumi deri te sherbeti ishte e qelluar.

perberja:

3 ve te tana
2 te kuq te ves
ne maje gishtash krip
1 luge qaji ufull
2 dl. vaj
2 dl.qumsht.
500gr.arra te grira
( nisheste per ta tehollu,1kg p.af.
potatis mjöl 2 kutia )
2 paqeta gjalp(smör) 500 gr.

miell sa per ta be nje brum
te but ,te cilin e len te pushoj
nja gjysem ore....

pastaj e ndan brumin ne 10 kuleq
te barabart... dhe pasta nga qdo
kulaq i ndan nga pes kuleq...
e tash i len me pushu s paku nje ore..

pastaj i mer kuleqt pes cope dhe i
tehollon nje nga nje ne reth per.a.
20 cm. dhe pastaj i mbush te shprehem
ashtu me nga nje grusht nisheste dhe
i palos njenen mbi tjetren....
i tehollon s´bashku te pestat aq sa te hapen,
... duhet te hapen me shum se sa eshte tepsia
e madhe ,i vendos ne tepsi dhe i a pren skajin
e tepert...ashtu vepron me te gjitha petat ...

mbas pes petave i qet p.af.500 gr. arra
mvaret edhe prej madhsis te tepsis, por
arrat e kan vendin e psaqem bash te
bakllava..pas arrave normal i qet edhe
5 petat e tjera te tehollume ..

tani mund ta preni bakllaven sipas deshires
i preni ne katror ( nana ime i prente shum
bukur) e une e zgjodha metone me te lehte..

1/2 kg. gjalp(smör) e shkrin dhe e lyen
bakllaven ...kujdes mos ia qite qumshtin
qe mbetet ne fund .. se pastaj digjet permbi

piqet ne 100`C.nja 2 ore ...(une e poqa ne
tupan ne 5o ´C)

Sherbeti:

2kg. sheqer
1 l e 1 dl. uje

i len me vlu nja 10min. nga momenti kur
te mer valen krejt ne fund ia qet nje gjysem
limoni te grir dhe duke e largu nga zjari i shton
nje gote qaji (1/2 dl.) uje te ftoht ..

kur te ftohet bakllava e pervlon me sherbetin
e nxeht ...dhe e len me u ftofe pa e mbulu . kur
te ftohet krejtesisht ateher e mbulon .. deri sa te
hahet e tera ... e si zakonisht me e shijshme eshte
kur te hargjohet copat e fundit ...hehehe

onsdag 30 september 2009

embelsir e qujtur dembele
embelsir e qujtur dembele:

eshte nje recet te cilen nana ime e gatuante pa pertes
dhe mjaft shpesh ,te gjitha shoqet e mia e pelqenin
eshte e mire me molla ne rende,e mire me te gjitha
marmelladat qe nana ime pa as pak dembeli i pergtiste
por per mua me e shijshmja ishte me marmellad ftonjesh
qe i kishim ne obor dhe me pestil kumbullash qe askush
nuk din te pergatis si nana ime e dashur...
e mira e kesaj embesire eshte sa me bajat aq me e shijshme,
nese arin te behet bajat ahah...

pergatitja

2 ve
2 dl. sheqer
250 gr.gjalpe (ben edhe margarin)
une per vete preferoj gjalpen
(smör)
500 gr miell.c.a.
1 l.kafeje bakin
e ben brumin dhe procesin e punes
e shef nga fotot siper...

filli:

1 kg molla te tharta ose si e ceka me lart
iqet siper sheqer disa luge edhe kanel(cimet)
marmellad e cila ju pelqen ose te cilen e
keni ne frigorifer..

piqet ne fure 175´c diku 50-60 min.
kur te piqet dhe te ftohet i qet sheqer
pluhur permbi..

llokuma me djath


Llokuma me djath

4 ve
4 dl.jogurt
200 gr.djath
4 lug.supe.vaj
1 lug.qaji bakin
500 gr.miell(c.a)


nga perbersit e ben brumin ,e tehollon dhe
e pren ne trekendsha dhe i len me pushu
nja 30 min.
pastaj i fergon sikur llokumat e zakonshem.

ky brum mund te perdoret edhe per pogaq.måndag 28 september 2009
sot kishim per drek "imam bajelldi"


Perberja:
per 5 persona

3 cope patellgjan
bukur te medhenj
1/2 kg mishe te bluar
2 qepe
3 ve
pak mill
krip
veget
gjalp(smör)
nje konzerv 300gr.domate
Pergatitja:

Se pari i qeron patellgjanet ne ren,si te them via via ..e qeron nje vi me thike nje e kalon,
pastaj i pren ne rrath sikurse patatet per musak ,por pak me te trasha,i krypos dhe i len
me pushu me krip nja nje ore....pastaj i shperlan me uj te ftoht dhe i qet mbi leter kuzhine
qe te kullohen...
3 ve me pak krip edhe nja 2 luge supe uje i tund mire me pirun
pak mill ne nje pjate ...ku i millos rrathet e patellgjanve pastaj i
fute ne ve dhe i fergon ne fertere me vaj te nxeht ,ne temperatur
te mesme derisa te fitojn nje ngjyr ari...
kur te fergohen i qet mbi leter te kuzhines le te kullohet nga yndyra..

Pastaj i grine qepet i qet nja dy luge gjalp dhe i fergon gjersa te zbuten
mire i shton mishin e fergon mire dhe i shton
1 luge sup.veget pak krip
1 luge kaf.biber te kuq
pak biber te zi ...mishin e perzin mire i shton edhe pak magdanaz...

pataj i rendon ne tepsi (30 cm) te cilen e lyn me pare me gjalp...
nje rend patellgjan pastaj ia qet mishin...
nje konzerv domate 3oo gramshe , ia qet permbi mishe gjysmen
e konzerves domate,pastaj i qet edhe patellgjanet tjere permbi
dhe tani i qet edhe domatet e mbetura permbi edhe pak magdanoz
dh ne fund i qet nja dy tri luge gjalp permbi...
e pjek nja 35-40 min.ne 180 grad, apo mvaret nga furra...
e servon me nje sallat te mire....

måndag 14 september 2009


Ermiri gezimi i shtepis

Ermiri diten e matures
5 qershor 2007Genci ...mramja e matures
ishin te mrekullueshem


Genci i vogel u be i madh e kreu gjimnazin ishte nje dite shume e veqat e pa haruar per mua ..i falenderoj te githe miqt qe na nderuan dhe e ndane gezimin me ne...
ishte me 5 qershor 2009....keto lule mi solli Åse nje mikesh e gjithe shpis tan

me sakt te them ishte shefe e imja e Qazes tash edhe Ermiri punon me te ...ishin shum te bukra
e mora ne foto desha ti kam ne kujtim...
tack Åse ...te falemnerit shum Åse...
Ka her kisha deshir ta hapi nje blog ,por, por si te arsyetohem tash ,nuk di si ta bej
Ermiri nuk po ka kohe Genci po priton dhe keshtu ditet shkojn dhe si duket ia fillova ,,,urrrraaaa,,,po ndoshta do te arij te boj diqka qe do te me terheq te kaloj pak kohe duke u shoqrua me vetvehten...hahhahah..me fat a...
E kam paramendu te jet ky blog diqka si nje ditar i imi
..po sa do te arij te mesohem
te shoqrohem me te ta shofim...lycka till do te thoshin suedisht...