onsdag 30 september 2009

embelsir e qujtur dembele
embelsir e qujtur dembele:

eshte nje recet te cilen nana ime e gatuante pa pertes
dhe mjaft shpesh ,te gjitha shoqet e mia e pelqenin
eshte e mire me molla ne rende,e mire me te gjitha
marmelladat qe nana ime pa as pak dembeli i pergtiste
por per mua me e shijshmja ishte me marmellad ftonjesh
qe i kishim ne obor dhe me pestil kumbullash qe askush
nuk din te pergatis si nana ime e dashur...
e mira e kesaj embesire eshte sa me bajat aq me e shijshme,
nese arin te behet bajat ahah...

pergatitja

2 ve
2 dl. sheqer
250 gr.gjalpe (ben edhe margarin)
une per vete preferoj gjalpen
(smör)
500 gr miell.c.a.
1 l.kafeje bakin
e ben brumin dhe procesin e punes
e shef nga fotot siper...

filli:

1 kg molla te tharta ose si e ceka me lart
iqet siper sheqer disa luge edhe kanel(cimet)
marmellad e cila ju pelqen ose te cilen e
keni ne frigorifer..

piqet ne fure 175´c diku 50-60 min.
kur te piqet dhe te ftohet i qet sheqer
pluhur permbi..

llokuma me djath


Llokuma me djath

4 ve
4 dl.jogurt
200 gr.djath
4 lug.supe.vaj
1 lug.qaji bakin
500 gr.miell(c.a)


nga perbersit e ben brumin ,e tehollon dhe
e pren ne trekendsha dhe i len me pushu
nja 30 min.
pastaj i fergon sikur llokumat e zakonshem.

ky brum mund te perdoret edhe per pogaq.måndag 28 september 2009
sot kishim per drek "imam bajelldi"


Perberja:
per 5 persona

3 cope patellgjan
bukur te medhenj
1/2 kg mishe te bluar
2 qepe
3 ve
pak mill
krip
veget
gjalp(smör)
nje konzerv 300gr.domate
Pergatitja:

Se pari i qeron patellgjanet ne ren,si te them via via ..e qeron nje vi me thike nje e kalon,
pastaj i pren ne rrath sikurse patatet per musak ,por pak me te trasha,i krypos dhe i len
me pushu me krip nja nje ore....pastaj i shperlan me uj te ftoht dhe i qet mbi leter kuzhine
qe te kullohen...
3 ve me pak krip edhe nja 2 luge supe uje i tund mire me pirun
pak mill ne nje pjate ...ku i millos rrathet e patellgjanve pastaj i
fute ne ve dhe i fergon ne fertere me vaj te nxeht ,ne temperatur
te mesme derisa te fitojn nje ngjyr ari...
kur te fergohen i qet mbi leter te kuzhines le te kullohet nga yndyra..

Pastaj i grine qepet i qet nja dy luge gjalp dhe i fergon gjersa te zbuten
mire i shton mishin e fergon mire dhe i shton
1 luge sup.veget pak krip
1 luge kaf.biber te kuq
pak biber te zi ...mishin e perzin mire i shton edhe pak magdanaz...

pataj i rendon ne tepsi (30 cm) te cilen e lyn me pare me gjalp...
nje rend patellgjan pastaj ia qet mishin...
nje konzerv domate 3oo gramshe , ia qet permbi mishe gjysmen
e konzerves domate,pastaj i qet edhe patellgjanet tjere permbi
dhe tani i qet edhe domatet e mbetura permbi edhe pak magdanoz
dh ne fund i qet nja dy tri luge gjalp permbi...
e pjek nja 35-40 min.ne 180 grad, apo mvaret nga furra...
e servon me nje sallat te mire....

måndag 14 september 2009


Ermiri gezimi i shtepis

Ermiri diten e matures
5 qershor 2007Genci ...mramja e matures
ishin te mrekullueshem


Genci i vogel u be i madh e kreu gjimnazin ishte nje dite shume e veqat e pa haruar per mua ..i falenderoj te githe miqt qe na nderuan dhe e ndane gezimin me ne...
ishte me 5 qershor 2009....keto lule mi solli Åse nje mikesh e gjithe shpis tan

me sakt te them ishte shefe e imja e Qazes tash edhe Ermiri punon me te ...ishin shum te bukra
e mora ne foto desha ti kam ne kujtim...
tack Åse ...te falemnerit shum Åse...
Ka her kisha deshir ta hapi nje blog ,por, por si te arsyetohem tash ,nuk di si ta bej
Ermiri nuk po ka kohe Genci po priton dhe keshtu ditet shkojn dhe si duket ia fillova ,,,urrrraaaa,,,po ndoshta do te arij te boj diqka qe do te me terheq te kaloj pak kohe duke u shoqrua me vetvehten...hahhahah..me fat a...
E kam paramendu te jet ky blog diqka si nje ditar i imi
..po sa do te arij te mesohem
te shoqrohem me te ta shofim...lycka till do te thoshin suedisht...