fredag 11 december 2009

Embelsir me karota
Nje embelsir me e mire se te gjitha qe
i kam provu me karota , e pelqyer nga
te gjithe ,ku aspak nuk mundesh me e
dallu shijen e karotave ,e lengshme e
shijshme e pergatitur sa e sa her dhe
gjithmon e sukseshme,ju rekomandoj
te provoni..
perbersit:
4 ve me
4 dl. sheqer ..i tund mir

4 dl. miell i perzien me
1 l.caj.bikarbonat
1 l.caj.bakin (bakpulver)
1 l.caj.cimet (kanel)
1/2 l.caj.arr muskati
1/2 l.caj. krip

Ne vet e tundura mire shton
4 dl. karot te grir ne rende
3 dl. vaj
1 dl. arra te coptuara..

dhe ne fund i shton miellin e perzier


Glasyra :
200 gr.gjalp apo margarin
(Sipas deshires )
200 gr djath naturel apo philadelphia
3 dl. sheqer pluhur
korja e nje limoni te grir ne rende ime
2 l.caji. sheqer vanile


pjekja :
175 c per.afersisht 40 min.

pasi te ftohet embelsira e lyeni me glasyr
permbi te cilen me pare e keni perzie mire
me mixer..


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar