söndag 20 december 2009

Musaka me spinaq

Shfletoja librin e Cekes dhe me erdhi nje ide nga libri i saj ,kisha mishin e bluar te gatshem te ferguar prej dje ,kisha spinac dhe doli dreka e sodit dhe u pelqya nga te gjithe..e servova me kos shtepije dhe me qyfte pule dhe speca te kuq te fergur..

receta ( e Ceke)

1 kg spinaq
600 gr. mish te bluar
2 qep
1 vezë
1 dl. oriz
3 dl. qumsht
magdanoz
krip ,veget ,piper.

Orizin e zien ne uje te njelmt 10 min, kullohetmire.
qepet i grin imë dhe i fergon gjersa te zverdhen,
shtohet mishi ,spinaqi i pervluar i pervluar dhe i prer
kripa ,piperi,vegeta majdnozi i grir dhe orizi i gjysem zier
i shojm vezen dhe ne fund qumshtin dhe e perzijm mirë.
e hedhim ne tepsi qelqi apo filgjani (si une ne ket rast)
dhe futet ne furrë per nja 30 min. ne 180 gr.
dhe mund te them e shkelqyshme ,une e adhuroj gjdo gjelle
me spinac por per fat edhe Qaza e djemt e mi..

(te ju trgoj se une e bera gjysem mase mendoj ne mishin
dhe spinaqin dhe qumsht shtova 2 dl.tjerat sipas recetes
doli per pes persona ,por te ceki se per ate mu duft ti
servoj edhe qoftet)

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar