lördag 5 januari 2013

Kek me banane

Kek me banane 




Perbersit 

100 gr gjalp apo margarin
3 dl sheqer
2 ve 
5 dl miell
1 past plukur ( bakin )
1 luge te vogel qaji bikarbonat
1 luge qaji gjengjefil (gjumbir , ingäfera )
2 luge qaji cimet (kanel)
2 banane (400gr)
1/2 dl kafe te ftoft

Pergatitja

Kallepin per kek i cili duhet te jet per afersisht 1 1/2 liter
e lyen me yndyr dhe e permillos.

Gjalpen apo margarinen mvaret nga ajo qka ju deshironi e 
tundni mire me mikser  i shtoni sheqerin, pastaj  i shtoni vezet 
nje nga nje .

Miellin e perzieni me bakin me bikarbonat me gjengjefil dhe 
kanelin ia shton mases .
bananet i shtyp mire dhe ne fund kafen ia shton mases.

E pjek embelsiren ne pjesen me te poshtme te furres per afersisht 
1 ore .

Fole lajthish

                               
                                                  Fole lajthish





Per adhuruesit e embelsirave me lajthi nje recet shum e mire 


Perbersit 

2 dl uj 
200 gr sheqer
150 gr gjalp ( apo margarin )
100 gr qokollad
150 gr lajthi te bluara 
250 gr keksa te bluar
lajthi te bluara 
nutella

Pergatitja 

Ujin sheqerin gjalpen dhe qokolladen e vloni ne nje ene
 te pershtatshme . E largoni nga zjari dhe i shtoni keksin 
 d he lajthit.

Kur mas eshte ftof me duar te lagta formoni toptha te madhsis 
te arres , pastaj i valavitni ne lajthit e bluara , me gishtin tregues
i shtypni topthat dhe pastaj u mbushni nutellen me shpric.

Mos u beni merak pse jan te buta te nesermen forcohen ato edhe
ateher mundeni me ia qite nutellen.

Perpos qe jan shum dekorative jan edhe shum te shijshme .



Embelsir e shpejt

Embelsir  e shpejt 



Perbersit 

2 ve 
1 gote uji sheqer
1 gote     vaj 
1 gote   qumsht
1 gote arra te bluara
1 gote ermik (griz)
1 gote miell
2 molla te grira ime 
1 paste pluhur (bakin , pecivo )
1 vanil sheqer

2 luge supe marmellad 
 (sipas deshires )
2 luge supe arra te coptuara

Pergatitja 

1. Ne enen e pershtatshme se pari tundni vete mire,
    pataj shtoni sheqerin , shtoni vajin , pastaj qumshtin, 
    arrat , ermikun dhe miellin te cilin me pare ekeni perzi
    me bakin .Ne fund i shtoni mollat.

2. Tepsin ne madhsi te pershtatshme (25 X 30cm ) e lyeni me 
   vaj e pluhnosni me ermik ose miell dhe e hedhni masen

3. E pjekni ne 180c per afersisht 30-35 min.

4. Embelsiren e pjekun e lyeni me marmellad dhe arra dhe 
   pastaj e preni ..
   

söndag 30 december 2012

Embelsir me molla 





Petulla te shpejta


Petulla te shpejta 




Perbersit :



4 ve 
1 gote uji yogurt
3 gota uji miell
1luge sheqeri krip 
1 luge sheqeri sheqer

vaje per fergim

Pergatitja :
Vete i tund  mire me mikser ,pastaj i shton yogurtin,
e shton miellin pasten pluhur (pecivo) kripen dhe sheqerin
masa duhet te jete e goxha e trash ,por jo shum
Vajin e qesim ne nje tengjere te pershtatshme jo te madhe 
me mjaft voj , pasi te nxehet vaji ..kujdes mos e leshoni 
temperaturen shum te madhe se mund te djegen shpejt e 
permbrenda mbesin te pa ferguara ..
I nxjerni petullat me luge te cilen e keni lage s´pari ne uje 
e merni brumin me njenen luge e me tjetren e shtyni brumin 
ne vaje , i leni te skuqen ne njenen ane e pastaj e rotulloni 
( ne te vertet ato rotullohen edhe vet se jan te rumbullaketa )

Sherbehen sipas deshires .. une i dua me djathe por pjesa tjeter 
e familjes time i duan edhe me nutella edhe me mjalt edhe me 
marmellad ... e ju si te doni 



   

söndag 30 oktober 2011



Yogurt keks torta


                                          Yogurt keks torta



Perbersit

500 -600 gr.  keks (petit)
4-5 dl     yogurt
2    banane 
3  luge supe   arra te bluara
3  luge supe   kakao ose 
   qokollad pluhur
3  luge supe  sheqer pluhur
1  vanil sheqer
2  pako  shllag pluhur
2  dl  qumsht
peme per dekorim
   
 1. Keksat i vendos ne qese , e mbyll qesen dhe i rah me qekiq te mishit, por i len pak copat e medha

  Ne yogurt shton sheqerin pluhur ,arrat e bluara , kakaon (ose qokolladen pluhur) vanillen  dhe e perzieni 
  masen , nese ka nevoj i shtoni yogurt mos te jet masa e that. 

  Bananet duhet te jen te pjekura mire i coptoni ne rathe dhe ia shtoni mases 
 2. Masen e perzieni mire dhe e qitni ne kallep per tort ..e rafshon mire me dore dhe e leni per tu ftof ne frigorifer.

  Shllagun e pergatitni sipas udhzimit ne paketim dhe e lyeni torten ... 

  e zbukuroni me peme apo sipas deshires..

  E mira e kesaj torte eshte se mundeni me e ba me peme te ndryshme por edhe me yogurt pemesh dhe nuk mer shum kohe..



Embelsir qokollad



Embelsir qokollad
(klad kaka )






Klad kaka
Nje embelsir shum e dashur per rinin nuk di si ta quaj shqip 
une e kish qujt embelsir e papjekur se mu ashtu duket 


Perbersit 

100 gr gjalp
2 ve 
2,5 dl sheqer
1 luge supe vanill sheqer
4 l. supe kakao
1 dl miell

Pergatitja
Vezet i rahim mire me sheqer 
Shtojm miellin me kakao dhe vanill
shtojm gjalpen e shkrir

E pjek ne 175 c per 20 min.

Mos u merakosni nese ju duket se eshte e pa pjekur bash 
per ate quhet klad qe nuk po gjej shprehje ne shqip .. 
mund ta servoni me nje topth akullore .



Embelsir e menqme 






Ket embelsir e mora nga Lynda ne coolinarika nje femen 
shum e zonja per embelsira shum te veqanta  , e quan embelsir 
te menqme per shkak te pergatitjes dhe rtezultatit ne fund , titulli
 i saj me terhoqi por edhe ia vlejti 

Perbersit 

8 ve 
300 gr sheqer
10 luge supe miell
250 gr margarin
1liter  qumsht
1 vanill sheqer
korja e nje limoni 

Pergatitja 

margarinin e shkrin dhe e len me u ftof
te kuqet e ves e tund mire me sheqer
pastaj ia shtojm miellin
margarin e ftohur vanillen dhe ne fund 
qumshtin ngadal ,ngapak
dhe ne fund te bardhet e veve te rahuna 
mire ne shkum
Ne tepsi te madhsis 20 x 30 cm e lyer me 
yndye dhe e permillosun e qesim masen
 e pjekim ne 170 c per 60 min.










Speca te mbushur me patate