lördag 5 januari 2013

Kek me banane

Kek me banane 
Perbersit 

100 gr gjalp apo margarin
3 dl sheqer
2 ve 
5 dl miell
1 past plukur ( bakin )
1 luge te vogel qaji bikarbonat
1 luge qaji gjengjefil (gjumbir , ingäfera )
2 luge qaji cimet (kanel)
2 banane (400gr)
1/2 dl kafe te ftoft

Pergatitja

Kallepin per kek i cili duhet te jet per afersisht 1 1/2 liter
e lyen me yndyr dhe e permillos.

Gjalpen apo margarinen mvaret nga ajo qka ju deshironi e 
tundni mire me mikser  i shtoni sheqerin, pastaj  i shtoni vezet 
nje nga nje .

Miellin e perzieni me bakin me bikarbonat me gjengjefil dhe 
kanelin ia shton mases .
bananet i shtyp mire dhe ne fund kafen ia shton mases.

E pjek embelsiren ne pjesen me te poshtme te furres per afersisht 
1 ore .

Fole lajthish

                               
                                                  Fole lajthish

Per adhuruesit e embelsirave me lajthi nje recet shum e mire 


Perbersit 

2 dl uj 
200 gr sheqer
150 gr gjalp ( apo margarin )
100 gr qokollad
150 gr lajthi te bluara 
250 gr keksa te bluar
lajthi te bluara 
nutella

Pergatitja 

Ujin sheqerin gjalpen dhe qokolladen e vloni ne nje ene
 te pershtatshme . E largoni nga zjari dhe i shtoni keksin 
 d he lajthit.

Kur mas eshte ftof me duar te lagta formoni toptha te madhsis 
te arres , pastaj i valavitni ne lajthit e bluara , me gishtin tregues
i shtypni topthat dhe pastaj u mbushni nutellen me shpric.

Mos u beni merak pse jan te buta te nesermen forcohen ato edhe
ateher mundeni me ia qite nutellen.

Perpos qe jan shum dekorative jan edhe shum te shijshme .Embelsir e shpejt

Embelsir  e shpejt Perbersit 

2 ve 
1 gote uji sheqer
1 gote     vaj 
1 gote   qumsht
1 gote arra te bluara
1 gote ermik (griz)
1 gote miell
2 molla te grira ime 
1 paste pluhur (bakin , pecivo )
1 vanil sheqer

2 luge supe marmellad 
 (sipas deshires )
2 luge supe arra te coptuara

Pergatitja 

1. Ne enen e pershtatshme se pari tundni vete mire,
    pataj shtoni sheqerin , shtoni vajin , pastaj qumshtin, 
    arrat , ermikun dhe miellin te cilin me pare ekeni perzi
    me bakin .Ne fund i shtoni mollat.

2. Tepsin ne madhsi te pershtatshme (25 X 30cm ) e lyeni me 
   vaj e pluhnosni me ermik ose miell dhe e hedhni masen

3. E pjekni ne 180c per afersisht 30-35 min.

4. Embelsiren e pjekun e lyeni me marmellad dhe arra dhe 
   pastaj e preni ..