söndag 30 oktober 2011Yogurt keks torta


                                          Yogurt keks tortaPerbersit

500 -600 gr.  keks (petit)
4-5 dl     yogurt
2    banane 
3  luge supe   arra te bluara
3  luge supe   kakao ose 
   qokollad pluhur
3  luge supe  sheqer pluhur
1  vanil sheqer
2  pako  shllag pluhur
2  dl  qumsht
peme per dekorim
   
 1. Keksat i vendos ne qese , e mbyll qesen dhe i rah me qekiq te mishit, por i len pak copat e medha

  Ne yogurt shton sheqerin pluhur ,arrat e bluara , kakaon (ose qokolladen pluhur) vanillen  dhe e perzieni 
  masen , nese ka nevoj i shtoni yogurt mos te jet masa e that. 

  Bananet duhet te jen te pjekura mire i coptoni ne rathe dhe ia shtoni mases 
 2. Masen e perzieni mire dhe e qitni ne kallep per tort ..e rafshon mire me dore dhe e leni per tu ftof ne frigorifer.

  Shllagun e pergatitni sipas udhzimit ne paketim dhe e lyeni torten ... 

  e zbukuroni me peme apo sipas deshires..

  E mira e kesaj torte eshte se mundeni me e ba me peme te ndryshme por edhe me yogurt pemesh dhe nuk mer shum kohe..Embelsir qokolladEmbelsir qokollad
(klad kaka )


Klad kaka
Nje embelsir shum e dashur per rinin nuk di si ta quaj shqip 
une e kish qujt embelsir e papjekur se mu ashtu duket 


Perbersit 

100 gr gjalp
2 ve 
2,5 dl sheqer
1 luge supe vanill sheqer
4 l. supe kakao
1 dl miell

Pergatitja
Vezet i rahim mire me sheqer 
Shtojm miellin me kakao dhe vanill
shtojm gjalpen e shkrir

E pjek ne 175 c per 20 min.

Mos u merakosni nese ju duket se eshte e pa pjekur bash 
per ate quhet klad qe nuk po gjej shprehje ne shqip .. 
mund ta servoni me nje topth akullore .Embelsir e menqme 


Ket embelsir e mora nga Lynda ne coolinarika nje femen 
shum e zonja per embelsira shum te veqanta  , e quan embelsir 
te menqme per shkak te pergatitjes dhe rtezultatit ne fund , titulli
 i saj me terhoqi por edhe ia vlejti 

Perbersit 

8 ve 
300 gr sheqer
10 luge supe miell
250 gr margarin
1liter  qumsht
1 vanill sheqer
korja e nje limoni 

Pergatitja 

margarinin e shkrin dhe e len me u ftof
te kuqet e ves e tund mire me sheqer
pastaj ia shtojm miellin
margarin e ftohur vanillen dhe ne fund 
qumshtin ngadal ,ngapak
dhe ne fund te bardhet e veve te rahuna 
mire ne shkum
Ne tepsi te madhsis 20 x 30 cm e lyer me 
yndye dhe e permillosun e qesim masen
 e pjekim ne 170 c per 60 min.


Speca te mbushur me patate