onsdag 30 september 2009

embelsir e qujtur dembele
embelsir e qujtur dembele:

eshte nje recet te cilen nana ime e gatuante pa pertes
dhe mjaft shpesh ,te gjitha shoqet e mia e pelqenin
eshte e mire me molla ne rende,e mire me te gjitha
marmelladat qe nana ime pa as pak dembeli i pergtiste
por per mua me e shijshmja ishte me marmellad ftonjesh
qe i kishim ne obor dhe me pestil kumbullash qe askush
nuk din te pergatis si nana ime e dashur...
e mira e kesaj embesire eshte sa me bajat aq me e shijshme,
nese arin te behet bajat ahah...

pergatitja

2 ve
2 dl. sheqer
250 gr.gjalpe (ben edhe margarin)
une per vete preferoj gjalpen
(smör)
500 gr miell.c.a.
1 l.kafeje bakin
e ben brumin dhe procesin e punes
e shef nga fotot siper...

filli:

1 kg molla te tharta ose si e ceka me lart
iqet siper sheqer disa luge edhe kanel(cimet)
marmellad e cila ju pelqen ose te cilen e
keni ne frigorifer..

piqet ne fure 175´c diku 50-60 min.
kur te piqet dhe te ftohet i qet sheqer
pluhur permbi..

1 kommentar:

 1. Montreal's most experience Déménageurs Montréal can help you get to
  your new home. s explanation of costs, if he or she
  is overly aggressive, or if your gut says you.
  The internet is a new resource that should be taken advantage of.


  Also visit my web-site ... location de materiel déménagement bruxelles (www.ynaija.com)

  SvaraRadera