fredag 11 december 2009

pogaq roll


Pogac roll (fantazija e ime)

2 dcl.kos
3 dl. qumsht
1/2 maj buke
1 l.kaf. sheqer
1 l. kaf. bakin
1 l.sup. krip
1 dl. vaj
miell sipas nevojes
edhe pak gjalp apo margarin
per lyerje

pergatitja:


Qumshtin e vaket ,sheqerin ,majen e bukes dhe nje l.sup. miell e perzien e len me ardhe ...
pastaj e nxen brumin tu i shtu perbersit tjer dhe ne fund miellin,e perzien mire derisa te e ban nje brum te bute te mire qe ndahet nga ena
dhe duart..
e len brumin me pushu nja 30min te cilin e ke ly permbi me vaj dhe e mbulon me folie najloni apo kese dhe permbi ia qet nje salvet harni..
Brumin e ardhur e ndan ne 5 kuleq
Pastaj e ke ne foto punen e me tejme ..
Piqet 35 - 40 min. ne fillim 200 c e pastaj e zvoglon ne 180 c.


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar