tisdag 2 februari 2010


Tulipanat Ermirit prej kolegve te LINDEXByrijan -oriz me spinac dhe file pule
pjata e Ermirit

Buhtle


ne në Kosovë u themi toplija ,receten e kam mare ne
Coolinarika me te vertet shume te mira..

Perbersit :

1/2 kg. mill
1/2 l.q. krip
1 dl. qumsht
1 dl. uje
50 gr. sheqer
1 maje buke (50gr.)
1 ve
2 te verdh te ves
1 kore e limonit ne rende

edhe :

50 - 100
gr. gjalp (margarin ) per lyerje te tepsis
dhe kifleve

filli :

-pestil kumbullash ,nutella apo sipas deshires

-sheqer pluhur


pite me spanac favorite e Qazovicve
Speca te mbushur me patate

Qaza kishte ble speca te kuq por ishin shum te medhenj dhe ?
qka te bej ?.. erdhi ideja do ti ndaj dhe do ti mbush ,u be nje dreke
shume e shijshme qe me duhet patjeter te regjistroj sa nu e kam haru..

nevojitet :
(mendoj per ket tepsi ne foto)

6 speca te kuq te medhenj
300 gr. mish
1 qep me te madhe
1 dl. oriz
3 -4 patate te mesme
1 karot
2 dl. kaqkaval te grir ne rende
2 dl. krem fresh (pavlak)
2 domate
100 gr. gja
lp
krip, biber te kuq ,te zi
veget ,magdanoz(persilija)

l00 (smör)mundet edhe vaj

pergatitja :

Specat e lare te pastruar nga farat i ndan
per gjysem i rendon ne tepsi te lyer me vaj.

Ne gjalpen e shkrir hedh qepen e grir dhe e
fergon mire i qet karoten te grir im dhe i shton
mishin dhe e fergon pak jo shum.

E largon mishin nga zjari dhe i shton orizin e
pastruar ,patatet e grira ne katror imtë dhe
pastaj i shton bibernat vegeten dhe ne fund
magdanazin...masen e perzien mire dhe i
mbush gjysem specat ..

Kaqkavalin e grirë i qet përmbi qdo spec dhe
mbi to i qet edhe domatet e prera në rath..

Në fund ne nje gotë uj 2,5 dl.qet nje luge veget
dhe e hedh ne tepsi ,permbi hedhim edhe gjalpen
e shkrirë apo e copton imë dhe e qet mbi speca..

Tepsin e mbulon me folie alumini dhe e shpon
ne disa vende nga pakë me thike folien..

Ne 180 C i pjek ca 6o min. pastaj largon folien
dhe i i qet kremfrächin mbi specat i len ne fur
edhe nja 20 min.