söndag 30 december 2012

Embelsir me molla 

Petulla te shpejta


Petulla te shpejta 
Perbersit :4 ve 
1 gote uji yogurt
3 gota uji miell
1luge sheqeri krip 
1 luge sheqeri sheqer

vaje per fergim

Pergatitja :
Vete i tund  mire me mikser ,pastaj i shton yogurtin,
e shton miellin pasten pluhur (pecivo) kripen dhe sheqerin
masa duhet te jete e goxha e trash ,por jo shum
Vajin e qesim ne nje tengjere te pershtatshme jo te madhe 
me mjaft voj , pasi te nxehet vaji ..kujdes mos e leshoni 
temperaturen shum te madhe se mund te djegen shpejt e 
permbrenda mbesin te pa ferguara ..
I nxjerni petullat me luge te cilen e keni lage s´pari ne uje 
e merni brumin me njenen luge e me tjetren e shtyni brumin 
ne vaje , i leni te skuqen ne njenen ane e pastaj e rotulloni 
( ne te vertet ato rotullohen edhe vet se jan te rumbullaketa )

Sherbehen sipas deshires .. une i dua me djathe por pjesa tjeter 
e familjes time i duan edhe me nutella edhe me mjalt edhe me 
marmellad ... e ju si te doni