söndag 24 oktober 2010

Marmellad kumbullash


Marmellad e shkelqyshme ,askush nuk e ben sikur nana ime me te vertet
dhe kesaj here e bera me te vertet ishte e mmmmm ja qellova hehe..
e rekomandoj ta provoni , nuk do te zhgenjeheni ..
Marmellad kumbullash

2 kg kumbulla
600 gr. sheqer

Pergatitja :

1. Kumbullat i pastroni i leni me u ter nga uji dhe i preni per gjysem
ju hjekni thelbin dhe i rendoni ne tengjere ne te cilen do te zihen

2. Hidhni sheqerin permbi
( nese keni deshir mundeni edhe me shum
sheqer mvaret prej shijes t´uaj por mua me peqen pakez e thart pakez
e embel)e perzieni pak sheqerin me kumbulla e mbuloni me kapak
tengjeren dhe e leni s paku 24 ore te pushojn.

3. Pasi te ken pushu kumbullat me sheqer i zien ne temperatur te mesme
derisa te mer valen dhe pastaj e zvogloni temeraturen dhe e zieni ngadal.

Zihet ngadal derisa te shtjeret dmth. kur ta ngrehni lugen fillon te ndahet
marmellada per gjysem len shej , e largoni nga zjari i hjekni shkumen e bardhe
qe eshte formu gjat zierjes dhe e mbuloni tengjeren me pecet te lagt.

E leni deri te ftohet mire dhe i mbushni kavanozet me marmellad kapakun e
lyeni me alkohol per mos me u myk dhe ju beft mire.


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar