torsdag 14 oktober 2010

Embelsir me bire ne forme kifle

3 dl. bire
3 dl. vaj
pakez krip
1 kore limoni
5 -6 dl. mill
1 l.k. bakin (peciv )

marmellad sipas deshires
sheqer pluhur
1 sheqer vanileje


Pergatitja :

Perzihet bira dhe vaji i shtohet pakez krip i shtohet korja e limonit qe eshte gri ne rende
dhe milli i perzier me bakin dhe behet nje brum i cili eshte i but ,por ashtu duhet te jet , i ndan ne 10 toptha
prej te cilave behen kiflet mbushen me marmellad dhe formon kiflet ,te cilat vendosen
ne tepsi me leter per pjekje dhe piqen200¤c afro 15 min. te nxeta valaviten ne sheqer
pluhur te cilit i kemi shtu vanilen.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar