fredag 12 mars 2010

 

                                          Kadaif 

Perbersit

500 gr kadaif
250 gr gjalp

5 ve 
5 luge supe sheqer
20 luge supe arra te bluara
   (200 gr.)

Sherbeti 
1 kg sheqer 
7 dl uj
1/2 limoni i prer ne rathe
1 vanill sheqer

Pergatitja


 1. Se pari e shkrin gjalpen,  e mer kadaifin e qet ne nje tepsi dhe e perzien mire me gjalp te shkrir .

  Ne tepsi te madhsis per afersisht 25X35 e qet gjysmen e kadaifit e rrafshon mire .

  Vet i rreh mire e mire me sheqer dhe kur te jan rehur mire vet ia shton arrat duke iperzier ngadal 
  dhe ia qet kadaifit permbi..
  Pastaj ia shton gjysmen e mbetur te kadaifit permbi ..

  E pjek 35- 40 min. ne 175 c , duke pas kujdes te mos skuqet ( mund ta zvoglosh temperaturen ose ta mbulosh permbi ) mvaret nga furra e juaj.

  Sheqerit ia shtoni ujin dhe e leni me vlu dhe nga momenti qe vlon ( mer valen) e leni me vlu 5 min.
  kah fundi ia shtoni limonin e coptum dhe posa ta largoni nga zjari ia shtoni nje gote qaji uj te foft.

  Kadaifit te ftohun i qesim sherbetin e nxeht..

  Kur te ftofet e prejm ne katror.

  Sherbehet 

  Per adhuruesit e kadaifit eshte me te vertet shum recept i mire , ju mundeni me i shtu edhe arra te coptuara mundeni ti shtoni edhe rrushe te terur te cilin me pare e keni ule ne uje te vale dhe e leni per pak me pushu pastaj e kulloni dhe ia shtoni mases ..
  Porrr edhe pa shtesa tjera ia ju rekomandoj..
Inga kommentarer:

Skicka en kommentar